2012. július 29., vasárnap

Shiraz (Irán)

Na feltöltöttem az utolsó két bejegyzést Iránról:  Isfahan és Shiraz)


Shirazban nagyon meleg volt, úgyhogy ha tehettük nem sokat voltunk kinnt de azért meg néztük egy-két dolgot. És elvittek minket Eminék nagyon messzire a nagyon melegben, úgyhogy heten ültünk  a taxiban, és nem egyszer nekünk kellett betolni a taxit mert lerobbant.. de itt ez bárhol előfordul..
Shiraz egyébként azért érdekes mert pár kilóméterre tőle fekszik Pasargadai (az első perzsa birodalom) és perszepolisz (jelentése perzsák városa), az első nagy perzsa birodalom. Aminek építészeti stílusa megmutatja az egykori város multikulturalizmusát. És ódákat zengenek a dicsőségéről és erejéről. Aztán i.e. 330 körül jött Nagy Sándor és az egészet porig égette, mivel nem építettek falakat és védőrendszert. Úgyhogy ők mindig kihangsúlyozzák, hogy Nagy Sándor nem is volt olyan nagy, mivel ilyet tett.


Nagy Kűrosz sír emléke
Pasargadai, első perzsa város

























 Az egész út során alig találkoztunk külföldiekkel, talán csak egyszer, de itt belebotlottunk négy magyarba, ami nagyon meglepő volt.

                                                                     Perszepolisz

Perszepolisz kapuja







Aztán találkoztunk  C.S.  (ez lesz a couch surfing rövídítése) házában egy német párral akik már másfél éve úton vannak, és pont abból az irányból jöttek ahová mi megyünk, úgyhogy sokat meséltek. És mesélték, hogy volt, hogy kérdezte tőlük valaki Iránban, hogy honnan jöttek és mikor a srác meghalotta, hogy Németország akkor kiabált, hogy : „I love Hitler!!”. És aztán mesélték még csmóan, hogy Iránban Hitler egész népszerűségnek örvend, mivel őt tartják az igazi patriótának. A másik ok meg valószínűleg az, hogy maga az Irán szó is,  azt jelenti, hogy „Árják földje” amiből következtetni lehet, miért is áll közel hozzájuk Hitler „árja elmélete”.

A shirazi bazár:



sajnos ez elég homályos lett..


Kipróbáltuk az itt jelegzetes:  vanília fagyit egy csomó frissen csavart répalével, meg a sáfrányos Danette-t (mert itt Iránban nagyon olcsó a sáfrány és ezért sok minden készül belőle), meg a rózsa fagyit, és rózsa szörpöt, mert itt nagy kultúrája van a rózsából készült édességeknek.
Itt voltunk négy napig aztán visszamentünk Teheránba egy napra, míg gépre nem szálltunk.

Összeszedtük, hogy ha valaki Iránban megakar élni akkor a következőkből kell választania és biztos, hogy nem fog éhen halni (ez félig-meddig Törökországra is igaz):   :D :D
 -ha sál boltja van
- ha mantut (hosszú újjú kabátszerűség, amit kötelező hordani a nőknek) árul
- ha nagy fekete anyagokat árul (csadornak)
-teát főz
-teás készleteket készít
-smink boltja van
-kebabot készít
- taxit vezet

És aztán már nagyon vártunk Indiára, úgyhogy elhagytuk Iránt.
De nagyon sok jó tapasztalattal gazdagodtunk..

1 megjegyzés:

  1. nekem, akinek még Pestre bemenni is egy óriási megterhelés, ámulva olvasom az állandó alkalmazkodást megkövetelő barangolásotokat:)
    biztosan képesek lesztek majd az út végén kilométerekről szemlélni és jót nevetni a 21. századi nyugati ember hihetetlenül sok felesleges,hazug, kényelmi bástyával körülvett rabszolga életét.

    erőt kívánok a nehézségben, én is megpróbálok itthon több szabadságot megélni..:)
    nagy ölelés
    Kati néni:)

    VálaszTörlés